Tato sekce je věnovaná základním příkazům a zápisům v aplikaci WolframAlpha, která je dostupná na adrese: https://www.wolframalpha.com/
Na úvodní stránce je k dispozici okno pro zadání příkladu. Po správném zadání a stisknutí klávesy ENTER se zobrazí zadaný příklad přepsaný do klasického tvaru (zlomky, mocniny, ...). Tento přepis vidíme v části INPUT.
WolframAlpha dokáže vypočítat mnoho věcí, z nichž některé z nich studenti střední školy v počátcích studia nevyužijí. Některé výsledky nevyužijí ani během celého studia. Další zajímavou položkou je ale ALTERNATE FORMS. Jedná se o přepsání rovnice do jiného tvaru. Stává se, že je občas nutné pracovat s rovnicí, ale v jiném tvaru.
Zejména rovnice mají také geometrickou interpretaci. Proto ke každé rovnici / soustavě rovnic je k dispozici také grafické vyjádření rovnic. Uvědomme si, že rovnice není nic jiného než předpis nějakých funkcí, u kterých hledáme průsečík / průsečíky. Grafické vyjádření najdeme pod položkou PLOT.
Samotným výsledkem je pak položka SOLVE. V této části je nutné správně interpretovat výsledek. Výsledkem může být číslo, výraz, interval, množina bodů, souřadnice, ... nebo v neposlední řadě možnost, kdy výsledek neexistuje. V otmto případě program vypíše NO SOLUTIONS EXIST.
Základní pravidla pro zápis:
- Program neumí pracovat s desetinnou čárkou. Místo ní užívá desetinnou tečku.
- Často je nutné využívat hranaté / složené závorky. Proto je dobré umět přepínat českou a anglickou klávesnici. Klávesová zkratka: ALT+SHIFT. V pravém dolním rohu obrazovky se na liště přepne CES / ENG